Haber

Ukrayna’dan 12 maddelik Kırım planı

Ukrayna, Kırım Yarımadası’nın Rusya’dan geri alınması durumunda uygulanacak 12 maddelik bir plan hazırladı. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov tarafından açıklanan planda, yarımada ile Rusya arasında karayolu ve demiryolu bağlantılarını sağlayan Kırım Köprüsü’nün yıkılması da yer alıyor.

Planda, Kırım’ın 2014’te ilhak edilmesinden bu yana bölgede Rus makamlarına hizmet edenlerin de tasfiye edilmesi öngörülüyor. Danilov, söz konusu isimleri “çöp” olarak niteledi ve söz konusu süreci, sonrasında Almanya’yı Nazilerden arındırma sürecine benzetti. ikinci dünya savaşı.

Danilov, planın ikinci aşamasında Ruslarla iş birliği yapan ve Ukrayna devletine ihanet eden hakimler, hakimler ve güvenlik görevlilerinin yargılanacağını belirtti. 2014’ten sonra Kırım Yarımadası’na yerleşen Rusların bölgeden çıkarılacağı ve mülk alımlarının iptal edileceği de belirtildi.

Son olarak Danilov, “halk bilincine uygulanan Rus propagandasının nüfusun bir kısmı üzerindeki sonuçlarını etkisiz hale getirmek için geniş çaplı bir arınma programı uygulanacağını” kaydetti. Kırım Tatarları da dahil olmak üzere birçok siyasi tutsağın derhal serbest bırakılacağını vurguladı.

Ne oldu?

Kiev’deki siyasi otorite boşluğundan yararlanan Kremlin, Mart 2014’te Kırım’ı ilhak etti. Bu, iki ülke arasındaki “ilan edilmemiş bir savaşın” başlangıcı ve krizin dönüm noktası oldu. İki ülke arasında Şubat 2022’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da “özel askeri operasyon” ilan etmesiyle başlayan savaş halen devam ediyor. .

dpa, DW/AI, HT

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu