Haber

Pamukkale kışın da turist çekiyor

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan DENİZLİ’deki ‘beyaz cennet’ Pamukkale, kış aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Geçen yıl 1 milyon 200 bin 650 kişinin ziyaret ettiği travertenleri, antik havuzu ve Hierapolis Antik Kenti ile ünlü Pamukkale’yi bu yılın ilk 11 ayında 1 milyon 906 bin kişi ziyaret etti.

Türkiye’nin değerli turizm merkezlerinden biri olan ve bembeyaz travertenleriyle ünlü Pamukkale, kış mevsimine rağmen yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerini büyüleyen Pamukkale’ye gelen turistler, travertenler üzerinde yürüyüş yapıyor. ‘Beyaz Cennet’te doğal ortamın tadını çıkaran ziyaretçiler, cep telefonlarıyla fotoğraf ve görüntü çekerek bu anları ölümsüzleştiriyor. Pamukkale’deki Hierapolis Antik Kenti’nde, su sıcaklığı yaz-kış 36 derece olan 2 bin 500 yıllık Kleopatra antik termal havuzu da kış mevsimi ve soğuk havaya rağmen bölgeye gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

Türkiye’de ören yerleri arasında en çok ziyaret edilen yer olan Pamukkale’ye geçen yıl 1 milyon 200 bin 650 kişi geldi. Doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla yılın her mevsimi ziyaretçilerini ağırlayan Pamukkale, bu yılın ilk 11 ayında ziyaretçi sayısını geçen yıla göre artırarak 1 milyon 906 bin kişiye ulaştı. Beyaz cenneti bu yıl kasım ayında 125 bin 227 kişi ziyaret etti. Alman ve Rus turistler Türkiye’deki birçok tatil destinasyonunu ziyaret ederken, Pamukkale’yi genellikle Meksika, Brezilya, Malezya, Endonezya, Moğolistan ve Hindistan gibi uzak coğrafyalardan turistler ziyaret ediyor. Almanya’dan gelen Türk vatandaşı Adnan Caner, “Pamukkale’ye daha önce gittim. Ama eşim hiç görmemişti. Almanya’dan tatil için geldik. Eşime göstermek için Pamukkale’ye getirdim. Soğuk havaya rağmen buraya çok sayıda turist geliyor. Kışın bile turistler travertenleri görmeye geliyor” dedi.

Adana’dan gelen Hüseyin Çakır, “Pamukkale’de her şey tarih kokuyor. Bir yanda bembeyaz travertenler, diğer yanda antik kent var. Pamukkale kendini çok iyi korumuş. Üzerinde yalınayak yürümek çok keyifli bir duygu. özellikle soğuk havalarda 36 derece sıcak suda travertenlerde ilk kez bu yolu yürüdük” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu