Haber

McCain, BM Dünya Gıda Programı İcra Direktörü olarak atandı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Beslenme Programı (WFP) İcra Direktörü olarak ABD’li Cindy McCain’in atandığı bildirildi.

Merkezi Roma’da bulunan WFP’den, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Zhu Dongyu’nun WFP merkezindeki yönetim kurulu toplantısında gerçekleştirdiği istişareler sonucunda yapılan yazılı açıklamada, Cindy McCain’in yeni İcra Direktörü olarak atandı.

6 yıldır kurumun başında bulunan ve görev süresi 4 Nisan’da sona erecek olan ABD vatandaşı David Beasley’in yerine McCain’in geçeceği belirtildi.

WFP açıklamasında görüşlerine yer verilen WFP Yönetim Kurulu Başkanı ve Polonya Büyükelçisi Artur Andrzej Pollok, “McCain, dünyanın en ciddi gıda güvenliği kriziyle karşı karşıya olduğu bir dönemde WFP’nin başına geçiyor. daha değerli olmuştur.” değerlendirmesini yaptı.

Halen merkezi Roma’da bulunan BM kuruluşlarında ABD’nin daimi temsilcisi olarak görev yapan Cindy McCain, aynı zamanda ABD’de 2008 başkanlık seçimlerinde aday olan ancak kazanamayan eski Cumhuriyetçi senatör John McCain’in de eşi. 2018 yılında öldü.

2022 yılında 158 milyondan fazla kişiye yiyecek veya gıda yardımı yapmak için nakit yardımı yapan WFP, dünya çapında yaptığı çalışmalardan dolayı 2020 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü.

geredeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu