Haber

Çinli Yetkili: Ateş Kliniklerine Başvuranların Sayısı Düşmeye Devam Ediyor

PEKİN, 15 Ocak (Xinhua) — Çin Ulusal Sağlık Komitesi bünyesindeki Tıbbi İdare Dairesi Başkanı Jiao Yahui Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’deki ateş kliniklerinde tedavi görmek isteyen kişi sayısının yaklaşık 2,87 ile en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. 23 Aralık 2022’de milyon ve bu, bu bilginin çok eski zamanlardan beri her zaman düşüş eğiliminde olduğunu açıklıyor.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı ortak Kovid-19 önleme ve kontrol mekanizması tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Jiao Yahui, ateşli hasta sayısının 12 Ocak’ta 477 bine düştüğünü, yani günlük hasta sayısının tepe noktasına düştüğünü bildirdi. yüzde 83,3 oranında.

Jiao, ülke genelinde ateş klinikleri ve danışma merkezlerindeki hasta sayısının hem kentsel hem de kırsal alanlarda zirveye çıkmasından bu yana genel bir düşüş eğilimi olduğunu söyledi.

Jiao, ateş kliniklerinde Kovid-19 tespit oranının da azalmaya devam ettiğini belirtti. 20 Aralık 2022’de yüzde 33,9 ile en yüksek seviyeye ulaşan oranın 12 Ocak’ta yüzde 10,8’e gerilediğini belirtti.

Jiao, genel ayakta tedavi birimlerine kabul edilen insan sayısının 12 Ocak’ta yaklaşık 9.14 milyona ulaştığını ve esasen salgın öncesi seviyeye döndüğünü söyledi.

Jiao, hastanede ayakta tedavi gören tüm hastalar arasında Kovid-19 testlerinin pozitif çıkma oranının 19 Aralık 2022’de yüzde 5,7 ile zirve yaptığını ve o zamandan bu yana düşmeye devam ederek 12 Ocak’ta yüzde 0,9’a düştüğünü bildirdi.

Jiao, hastanelerdeki sistematik tıbbi hizmetlerin giderek geliştiğini söyledi.

Hâlihazırda sağlık kurumlarında yaklaşık 16.400 adet ikincil ve üzeri ateş polikliniği, toplum sağlığı kurumlarında ise yaklaşık 43.100 adet ateş polikliniği veya konsültasyon merkezi bulunmaktadır.

Çin, hastaneleri derecelendirmek için üç kademeli bir sistem uyguluyor. Sistemin en üstünde, en fazla yatak sayısına sahip olan ve kapsamlı tıbbi hizmetler sunan üçüncü basamak hastaneler yer almaktadır.

cavdirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu