Haber

Avustralya, Hindistan ile ikili ilişkilerini güçlendirmeye çalışıyor

YENİ Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ülkesinin Hindistan ile güvenlik işbirliğinin yanı sıra ekonomik ve kültürel bağlarını güçlendirmek istediğini söyledi.

Albanese, Yeni Delhi’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Rashtrapati Bhawan’da düzenlenen törenin ardından basına açıklamalarda bulundu.

Avustralya’nın Hindistan ile ekonomik ve kültürel bağlarını derinleştirirken güvenlik alanındaki iş birliğini güçlendirmek istediğini vurgulayan Albanese, “Biz ortağız ve bu ortaklığı her geçen gün güçlendirerek inşa ediyoruz.” söz konusu.

Hindistan-Avustralya Yıllık Zirvesi çerçevesinde Hindistan’da bulunan Albanese, Avustralya-Çin ilişkileri sorulduğunda ülkesinin savunma kapasitesini olabilecek en iyi seviyeye getirmek istediğini belirtti.

Albanese, “Ayrıca iyi ilişkiler kurmak zorundayız. Şu anda yaptığımız şey bu. Bunu tüm Hint-Pasifik’te de yapıyoruz. Yakın zamanda Çin ile de ilişkiler geliştirdik.” terimleri kullandı.

Hindistan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki törenin ardından Raj Ghat Mahatma Gandhi Anıtı’na çelenk koyan Albanese, bugün Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya gelecek.

Albenese’nin Hindistan ziyareti

Albanese, ilk kez yüz yüze gerçekleştirilecek olan Hindistan-Avustralya Yıllık Zirvesi’ne katılmak üzere 8 Mart’ta Hindistan’a gitti.

Arnavutluk ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Hindistan ile Avustralya arasında oynanan Border-Gavaskar Cup kriket maçını birlikte izlemişti.

Avustralya Başbakanı, Mumbai’de Hintli iş çevreleriyle görüşmelerde bulundu, Mumbai’deki kültürel mekanları ve Eylül 2022’de hizmete giren Hindistan yapımı uçak gemisi INS Vikrant’ı ziyaret etti.

Albenese, ülkesi Hindistan, ABD ve Japonya arasında gerçekleştirilecek Malabar Tatbikatı’na bu yıl ilk kez Avustralya’nın ev sahipliği yapacağını sosyal medya hesabından duyurdu.

Hindistan ve Avustralya, Çin’in Asya’da artan etkisini ele almak için Avustralya, Hindistan, Japonya ve ABD’den oluşan Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QSD) veya “Dörtlü” olarak bilinen ittifakı güçlendirmeye çalışıyor.

haber-kesap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu